Hřebenové ferraty a vodopády na Stubai

Tyrolsko je země zaslíbená. Alespoň pokud jsi ferratový nadšenec, lezec a nebo třeba túrista. My se do téhle oblasti vydáváme docela často. Dají se tu najít ferraty vhodné pro začátečníky, lehce pokročilé, ale i ferratové experty. Jednu takovou akci jsme podnikli letošní léto a myslím, že se sem vypravíme i příští rok. A jaké parádičky jsme tu teda letos lezli, kudy se sem jede a kde jsme byli ubatovaní? To si pojďte přečíst! 

I nástup a sestup k ferratě stojí rozhodně za to

Lokalita - příjezd a ubytování

Oblast, kterou jsme si vybrali leží jižně od Innsbrucku. Z Prahy je nejlepší jet přes Plzeň a Mnichov a nebo České Budějovice a Linz. My vyráželi ve čtvrtek ráno, chtěli jsme se vyhnout zácpám kolem Mnichova. Kolem Mnichova jsme projížděli kolem 11, takže jsme to docela vychytali. Kempík na ubytování jsme vybrali podle doporučení a strefili jsme se do černého. Kemp Stubai byla se svým zázemím skvělá volba. Hlavními výhodami pro nás byla společenská místnost, kde jsme si mohli po túrách při počasí nic moc říct něco z důležité “horské” teorie a super zázemí. Obsluha byla velmi vstřícná a posunula nám o chlup check in abychom před ubytováním stihli ještě nějakou ferratku.      

Vybavení

Mezi nejzákladnější vybavení každého ferratisty patří sedací úvazek, ferratová brzda a přilba. Bez této trojice věcí snad na ferratě ani nikoho nepotkáte. Ferratovou brzdu můžete ojediněle vidět nahrazenou smyčkami, to vy ale rozhodně nedělejte! Ani tahle trojka podle nás ale není kompletním vybavením. Na hřebenové ferraty, dlouhé lezecké pasáže a ferraty, které polezete s batohem rozhodně přibalte i prsní úvazek. Pro pohodlíčko doporučuji i ferratové rukavice. Poslední, co na vícedenním tripu chcete, jsou puchýře na rukách – au. V batohu by vám dále nemělo chybět:

  • vhodně vybavená lékárnička 
  • náhradní ferratovou brzdu pro případ aktivace té vaší
  • dostatek jídla a pití
  • teplé oblečení a čelovku
  • bivakovací vak – použít ho nechceš, ale když na to přijde, může ti zachránit kůži
  • telefon s dostatečným stavem baterie, nejlépe i záložní baterii
  • topo, mapu, GPS

Ferraty na Stubai

Z kempu je to kousek na většinu ferrat – takže nebylo potřeba každodenní dlouhé přejezdy autem. Na výběr jich tu je víc, dny ale bohužel nejsou nafukovací, tak jsme vybrali ty TOPky. Fernau a Elferkogel najdete fakt kousek od kempu, pro vodopádový Lehner jsme si zajeli do vedlejšího údolí. Vynechat ji by totiž byla věčná škoda.  

Fernau

První den jsme zahájili ferratou Fernau. Je to super rozehřívačka. Není totiž nijak dlouhá a přístup k ferratě čtvrt hodiny? To chceš! Pokud to ale fakt chceš, musíš využít možnost dopravy lanovkou. Jelikož jsme neměli tolik času, volba byla jasná. Po obléknutí do sedáku přišlo na lámání chleba. Ferraty tu jsou totiž dvě – lehčí a těžší varianta. Ta lehčí má dva Déčkové úseky, těžší dokonce jeden úsek E! Když jsme tu byli my, tak byla těžší varianta zavřená, a tak nebylo o čem. Orientace na jih se tentokrát fakt hodila. Žádné vedro už nebylo a tak jsme trochu sluníčka ocenili. Fernau potěšilo nejen lezením, ale i cestou dolů – žádný krkolomný sestup šotolinou, ale krásná procházka podél vodopádů.

Peckovní výhledy - a to je teprve začátek!

Elferkogel

Druhý den jsme zvolili ferratu Elforkogel. Je to parádní, spíše lehčí hřebenovka, která díky svým výhledům a hřebenovému charakteru neurazí ani zkušeného ferratistu. Chvíli se leze nahoru, pak zase dolů a tak dokola. K nástupu se dá vyjet lanovkou, což jsme také udělali. To nám dalo nějaký čas k dobru. Trasa je orientovaná na sever, takže jsme sluníčko spíše nečekali než čekali. A ono co? Ono fakt nepřišlo. Počasí holt neporučíš a my byli nakonec rádi, že jsme ještě nezmokli.

Už chápete proč hřebenové ferraty?

Lehner Wasserfall

Tahle ferratka je jednou ze dvou vodopádových pecek v okolí. Pokud je parné počasí, svítí sluníčko, nevadí ti kýč v podobě duhy padající od vrcholu vodopádu až na zem, tak bys neměl váhat nad výběrem! Nemysli si ale, že je tahle ferratka pro princezny milující jednorožce! Pokud budeš chtít, můžeš si fakt slušně máknout.

My letos teda se sluníčkem takové štěstí neměli a do sedáků se oblékali v polojasném počasí. Nakonec nám to vlastně ani nevadilo. Přístup k ferratě je pohůdka – pěšky zabere cesta od parkálu zhruba 20 minut. Začíná se na lehkém lanovém mostě. Alespoň jsme si omrkli, kolik je vody a na co se těšit u vodopádů. Tahle trasa je klasifikovaná za C. Dá se ale klidně přitvrdit. Cestou jsou dvě odbočky na varianty D/E.  Pokud by ti nedělal dobře Béčkový most přímo na přepadu vodopádu, můžeš zvolit cestu po souši. To jsme ale neudělali a ani bych to nedoporučovala pokud někdo nemá fakt velký strach. Bylo by to zbytečné ochuzení o top zážitek dne.

Polezete s mohutným vodopádem přímo za zády

Tyhle ferraty jsou fakt bomba, to vám povím! Jsou ale pro už zkušenější borce. Najde se zde ale i spousta kousků ideálních pro začátečníky. Každému, kdo chce lézt ferraty doporučuji dát si ten čas a naučit se veškeré zásady bezpečného pohybu na zajištěných cestách a v horách. Kurz via ferrata pro začátečníky je ideální volba. Dozvíte se totiž veškeré souvislosti, které je potřeba znát. Od vhodného vybavení, správného provázání sedacího a prsního úvazku až po lezeckou techniku a plánování ferratové túry. 

Líbí se vám naše kurzy?

Kurz via ferrata je super dárkem pod stromeček. Poukaz vystavíme na jméno a pokud budete chtít, můžeme ho poslat ve vánoční obálce přímo pod váš stromeček.

Celkové hodnocení akce

Pokud bychom si nemysleli, že je fakt super, tak bychom ji neopakovali příští rok. Takže – je to pecka! Užije si ji průměrný sporťák, který se nezalekne šlapačky do kopce a ví, jak si uvázat ferratový set. Úplnému začátečníkovi bych doporučila projít nejdříve nějakou z lehčích ferrat, klidně v Čechách. Na pevných základech se dá stavět, proto doporučuji v začátcích projít ferratovým kurzem. V horách jde přece jen hlavně o bezpečné návraty domů. Takže horám zdar a hlavně bezpečně!